OŚRODEK REKOLEKCYJNO-WCZASOWY ZMARTWYCHWSTAŃCÓW W DĘBKACH - REGULAMIN

Jakie zasady obowiązują w  Ośrodku Rekolekcyjno-wczasowym Zmartwychwstańców?
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem naszego Ośrodka.

 

„Bądź pozdrowiony, Gościu nasz!”

Gospodarzem i właścicielem Ośrodka (od 1935 roku) jest katolickie zgromadzenie zakonne Zmartwychwstańców, a bezpośrednio odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie i osoby posługujące w nim, jest każdorazowy dyrektor Ośrodka i jednocześnie rektor pięknego zabytkowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

Bliskość Morza Bałtyckiego (200 m), otoczenie lasu i rezerwatu przyrody (wzdłuż rzeki Piaśnicy) stwarzają doskonałe warunki dla przeżywania rekolekcji wszelkiego typu oraz wypoczynku rodzinnego i indywidualnego (dla osób zakonnych, kapłanów i świeckich). Piękno przyrody ułatwia wypoczynek i doświadczanie bliskości Boga oraz zobowiązuje do osobistego i wspólnotowego dbania o czystość środowiska w każdym miejscu i czasie.

Ośrodek nasz otwiera dla gości pokoje przeważnie 2-3-4 osobowe (kilka jedno- i pięcioosobowych), z łazienką i przedsionkiem z szafą. Do dyspozycji jest jadalnia, dwie sale rekreacyjne z wyposażeniem audio-video-TV (w pokojach nie ma TV), sala konferencyjna, jest także Wi-Fi. Na terenie Ośrodka znajduje się zabytkowy kościół, parking i niewielki plac zabaw dla dzieci. Przy korzystaniu z trampolin prosimy pamiętać o ograniczeniach wagowych i personalnych. Całość ogrodzona daje poczucie ładu i bezpieczeństwa (monitoring).

Zapraszamy do częstego udziału w liturgii codziennie celebrowanej w kościele i dziękujemy za troskę o strój odpowiadający miejscu i wydarzeniu religijnemu. Obecność Zmartwychwstańców daje nieczęstą sposobność do duchowych rozmów, posługi słowa Bożego i sakramentów (Pojednania i Eucharystii). Zachęcamy do skorzystania z codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu (od poniedziałku do soboty po mszy wieczornej) i udziału w modlitwie Apelu Jasngórskiego (od godz. 20:45). Podczas adoracji jest okazja do spowiedzi.

W trakcie rekolekcji, dni skupienia itp. należy wystrzegać się hałasowania, klimatu spotkań towarzyskich i wszystkiego, co przeszkodziłoby komukolwiek w przeżywaniu ćwiczeń duchowych, w owocnym spotkaniu ze słowem Bożym, w adoracji… Życzeniem tym obejmujemy każdą osobę i miejsce w Ośrodku. Rekolekcje mają własny plan i charakter.

Mieszkańców Ośrodka obowiązuje chrześcijański styl życia, zasady kultury osobistej i dobrego wychowania. Na terenie całego Ośrodka (poza miejscem wydzielonym) obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów i używania ognia otwartego. W budynku zainstalowane są czujniki ppoż. Niedostosowanie się skutkuje koniecznością opuszczenia Ośrodka. Nie przyjmujemy gości ze zwierzętami.

Goście przyjeżdżają do nas, by odpocząć pośród pięknej przyrody i życzliwych ludzi. W budynku zatem niech panuje wyciszenie (korytarze, schody), a cisza nocna w całym Ośrodku obowiązuje w godzinach od 22:00 do 7:00. Dla dobra gości nie tolerujemy zachowań krzykliwych, aroganckich i niekulturalnych, naruszających dobre i ewangeliczne zasady współistnienia. Z pożytkiem dla wszystkich będą stosowane w praktyce zasady roztropności i oszczędności (światło, woda…). Dbaj o czystość i porządek. Obowiązuje zakaz przenoszenia wyposażenia pokoi i innych pomieszczeń, wynoszenia naczyń, sztućców… ręczników i przykryć na łóżka prosimy nie zabierać na plażę. Zauważone braki, usterki i niebezpieczeństwa natychmiast zgłaszaj obsłudze Ośrodka.

Przez okres zajmowania pokoju przez gości, personel Ośrodka nie wchodzi do pomieszczenia zatem porządek należy utrzymywać samemu. Podczas dłuższego pobytu lub konieczności prosimy zgłosić osobie odpowiedzialnej za część hotelową potrzebę zmiany pościeli lub posprzątania pokoju, co może się dokonać tylko przy obecności aktualnego lokatora pokoju.

Dzieci nie mogą pozostawać bez opieki dorosłych zarówno w budynku jak i na zewnątrz. Za wszelkie szkody materialne wyrządzone na terenie Ośrodka (wewnątrz i na zewnątrz) ponosi się odpowiedzialność finansową. Za szkody i zniszczenia dokonane przez dzieci odpowiadają rodzice lub faktyczni opiekunowie. Porysowane i poplamione ściany nie są dobrą i wskazaną wizytówką dla gości i gospodarzy.

Serdecznie prosimy o segregowanie śmieci. Odpowiednie pojemniki znajdują się w miejscu oznakowanym na terenie Ośrodka. Wózków dziecięcych, rowerów, zabawek, materacy dmuchanych z plaży itp. nie wnosimy do domu – trzeba przechowywać je w specjalnie przeznaczonym do tego namiocie.

Korzystając z pralki dostępnej dla gości, należy postępować zgodnie z instrukcją jej użytkowania i zawsze zostawiać po sobie porządek w łazience, w której jest zainstalowana. Pralnia i prasowalnia Ośrodka nie są do dyspozycji gości, podobnie jak kuchnia (w domu zabytkowym jest aneks kuchenny). Przegotowana i gorąca woda jest zawsze dostępna dla gości w specjalnym warniku. Osoby korzystające z lodówki niech dbają o porządek w niej. Personel Ośrodka nie bierze odpowiedzialności za jakość przechowywanego pożywienia i jego bezpieczeństwo. Kończąc pobyt w Ośrodku wskazane jest, by w lodówce nie zostawiać swoich artykułów spożywczych, leków itd.

Tzw. „doba hotelowa” w naszym Ośrodku rozpoczyna się o godz. 16:00 a trwa do godz. 10:00. Pokój i klucz odbiera osoba odpowiedzialna oceniając stan pozostawionych pomieszczeń i urządzeń. Prosimy o zdjęcie pościeli w dniu wyjazdu.

Życie w otoczeniu lasu i bliskość wody, poza niepodważalnym urokiem, ma także swoje mankamenty (owady). Rozsądek podpowiada, aby umiejętnie otwierać okna a w przypadku obecności w mieszkaniu komarów itp. „gości”, pola walki nie wolno przenosić na ściany czy sufit, by nie zostawiać śladów wygranych bitew z owadami w postaci krwawych plam (malowanie jest kosztowne). Kaloryfery i łóżka nie służą do suszenia grzybów czy innych owoców lasu.

Opłatę za pobyt w Ośrodku (z uwzględnieniem dokonanej wcześniej zaliczki – 10%) należy uiścić następnego dnia po przyjeździe (po śniadaniu) u dyrektora lub osoby upoważnionej. W przypadku rezygnacji z pobytu w Ośrodku, zaliczka nie podlega zwrotowi. Złożone ofiary są Państwa finansowym wkładem w dzieła apostolskie Zmartwychwstańców (utrzymanie domów formacyjnych, misji, dzieł charytatywnych…) według priorytetów rozeznanych przez Zarząd Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców, oraz bieżące utrzymanie Ośrodka z perspektywą jego rozwoju. Gości obowiązuje opłata miejscowa za dzień pobytu, nałożona obligatoryjnie (każdego roku aktualizowana) przez władze Gminy Krokowa (opłata ta wliczana jest w koszt pobytu).

Niniejszy INFORMATOR / REGULAMIN ma porządkować i ułatwić wzajemne współistnienie każdego i wszystkich, a jego znajomość jest obowiązkiem. Rodziców prosimy o przystępne zapoznanie dzieci (na miarę ich możliwości) z istotną treścią tego regulaminu.

Życzymy szczęśliwego pobytu w tym pięknym zakątku naszej Ojczyzny, w Dębkach (powiat Puck, gmina Krokowa).

ZMARTWYCHWSTAŃCY